Načítám...

Tempranillo

Centrála

14.06.2017

Významná španělská odrůda révy vinné, jen ve Španělsku 76 tis. ha

Barva: červené 


Synonyma: 

Tempranillo (Rioja), Tinto Fino / Tinta del País (Ribera del Duero), Ull de Llebre (Katalánsko), Cencibel (La Mancha), Tinto de Madrid (okolí Madridu).


Výskyt ve vinařských oblastech: 

Rioja Alta, Alaves, Ribera del Duero (ESP), CHI, ARG.


Původ: 

Významná španělská odrůda révy vinné, která má svůj domov především v oblastech Rioja Alta a Alavesa i Ribera del Duero. Poskytuje ušlechtilá vína se silným zbarvením, dobrými tříslovinami a zvýšeným obsahem alkoholu.
Pěstuje se na 76 tisících ha ve Španělsku, z toho 30 tisíc ha v oblasti Rioja.


Charakteristika odrůdy: 

Tempranillo poskytuje dokonalou surovinu pro kvalitní španělská vína z oblasti La Rioja, ale také z Navarry a Ribera del Duero. Jak napovídá její španělské jméno (temprano = brzy, časně) je Tempranillo odrůdou brzo dozrávající.


Charakteristika vína: 

Vína jsou měkčí, plná, komplexní chutě, dlouho skladovatelná. Málo oxidativní vína, s rubínovou barvou a ovocnou chutí. I když se často používá do směsí, může například v Navaře samotné dávat Tempranillo neuvěřitelná vína. Mladá vína vyrobená z odrůdy Tempranillo, která nezrála v sudech, jsou lehká, ovocná (jahody, švestky) a dají se brzy konzumovat. Po dozrání v dřevěných sudech získávají typickou bylinnou chuť s podtóny vanilky a tabáku s náznaky sušených švestek nebo „domácího džemu“.


Zvláštnosti: 

Říká se, že je tato odrůda citlivá, bezpečná a úspěšná.


Zdroj: Encyklopedie vína
Bílá sudová vína
Růžová sudová vína
Červená sudová vína